Neden Genetik Test Yaptırmalıyım? – Prohealth
loader
banner

Gen Nedir?

İnsan vücudu yaklaşık 50 milyar hücre içermektedir ve bu hücreler birer çekirdek içerir. Hücre çekirdeği kromozomları barındırır. Bu kromozomlar x şeklindedir. Eğer kromozoma daha yakından bakılırsa, sıkıca sarılmış bir iplik gibi olduğu görülür. Bu iplik DNA çift heliks yapısıdır ve genetik kodumuzun bulunduğu yerdir. Başka bir deyişle, burası vücudun şablonudur.

Genetik Testler Ne İşe Yarar?

Yaşam boyu sadece 1 kere yapılan genetik bir analiz, kaliteli yaşamın kapılarını açmanıza yardımcı olur. Laboratuvar ortamında elde edilen bilgilerle genetik profiliniz oluşturulur ve tamamen size özel önleyici ve tedavi edici programlar hazırlanır.

  • Önleyici bilgiler içerir
  • Erken teşhis te yol gösterir
  • Tedavi süreci için uygun ilaç ve doz ayarlaması sunar
  • Ömür boyu kullanılabilecek bir beslenme programı verir.

Bir hastalığın ortaya çıkma olasılığı laboratuvar ortamında ölçülemez. Çünkü hastalık riski olan bireylerin yaşam koşullarını bilmek imkansızdır. Önleyici genetik analizin hedefi; hastalığın ortaya çıkma olasılığını ortaya koymak değil, yaşam tarzının değişimi ve çevresel etkilere karşı korunarak yüksek genetik bir risk ile bile hastalığa yakalanmayı engelleyebilmeyi sağlamaktır. Genlerinizdeki değişmez riskin araştırılmasının sebebi de budur. Genetik analiziniz sayesinde hastalık oluşumunun önüne geçebilir, sağlıklı olma halinizi koruyabilirsiniz.

Nasıl Genetik Test Yaptırabilirim?

Genetik testinizi yaptırmak için DNA örneğinize ihtiyaç duyulur. Basit, zahmetsiz ve kolay bir yöntemle sizden tükürük örneğiniz alınır ve laboratuvar ortamında güvenli ve güvenilir şartlarda analiz edilir.

Beslenme ve Genetik

Sağlıklı bir hayat sürmenin temel prensibi; vücudunuzun ihtiyaç duyduğu doğru besinleri doğru miktarlarda almakla başlar. Nutrigenetik açılım; hangi gıdaların sizin genlerinize uygun olduğunu hangi gıdaları tüketmekten kaçınmanız gerektiğini, hangi besin desteği takviyelerinin sizin için gerekli olduğunu anlatır.

Genel olarak insanların aklına sağlıklı bir diyet denilince sık yemek ve az karbonhidratlı besin tüketmek gelmektedir. Ancak, maalesef sağlıklı bir diyet bu kadar basit değildir. Her birey eşsiz bir bütündür ve farklı genetik varyasyonlara sahiptir. Dolayısıyla; bu genel beslenme önerilerinin kombinasyonlarının her bünyede farklı etki göstereceği bilinmektedir. Bu nedenle her kişiye uyabilecek genel bir öneri oldukça zordur. Genetik analiziniz ile genlerinizi inceleyerek hastalık risk ve yatkınlıklarınız belirlenir ve bu riskleri hastalığa dönüştürmemek için nasıl bir yaşam tarzı sürmeniz gerektiğini öğrenirsiniz. Genetik olarak güçlü ve zayıf yönlerinizi bilerek hayatınızın kalanında karşınıza çıkabilecek riskleri azaltabilir ve sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz.

Takip Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat